Cüneyt Arkın’ı vurdular

cüneytvuruldu.jpg

Haziran 1975’te Atıf Yılmaz yönetmenliğinde çekilen Deli Yusuf’un setinde filmin başrol oyuncusu Cüneyt Arkın aldığı kurşun yarasıyla kanlar içinde yere yıkılır. Filmde böyle bir sahne yoktur. Kurşun gerçektir. Tabi kanlar da…

İşte Cüneyt Arkın’ın Yusuf Usta’nın oğlu Ali’yi canlandırdığı bu filmin çekimlerinin üçüncü gününde akıl almayacak bir olay gerçekleşir. Erman Film çalışanları sabah erken saatlerinde İçerenköy’deki seti hazır ettikten sonra Arkın arabasıyla gelir. Sahnesini oynamak üzere tek başına yolun ortasına geçer. O sırada Arkın’ın arkasının dönük olduğu taraftan bir silah sesi duyulur. Kimse ne olduğunu anlamaz. Ta ki sol bacağını tutan Cüneyt Arkın’ı yere yığılı vaziyette görene kadar. Biri Yeşilçam’ın yakışıklı jönünü vurmuştur. Yakınlardaki inşaatın temelleri arasına gizlenerek ateş eden 20’li yaşlardaki, kısa boylu, kavruk adamın adı Hasan Baykara’dır. Setteki işçilerden birinin arkadaşı olduğu ortaya çıkar hemen. Sarı Hasan lakaplı bu adam da zaman zaman set işçiliği yapmaktadır. Arkadaşı, onun üstünde bütçesini yetmeyeceği aşikar şık giysilerle ve cepleri para dolu olarak birkaç gündür sete geldiğini anlatır polise. Silah sesini duyduğunda o yana dönmüş ve Baykara’nın tutukluk yapan silahıyla boğuştuğunu görmüştür.

Yani ikinci mermiyi sürebilse Cüneyt Arkın’a ateş etmeyi sürdürme niyetindeydi Baykara. Soğukkanlılığı elden bırakamayıp, “Yakalayın!” diye bağıran Arkın oluyordu. Ama Baykara plakası bezle kapatılmış Murat 124 marka otomobille olay yerinden hızla uzaklaşır. Hemen hastaneye kaldırılır Arkın. Bereket kurşun sol baldıra girip kemiğe zarar vermeden dışarı çıkmıştır. Küçük bir operasyon ve tetanoz iğnesi yeterli olur. (tersninja)